
Podrška profesionalcima u ustanovama socijalne zaštite
Dana 31.03. 2021. godine, održali smo webinar koji je prevashodno bio namijenjen profesionalcima ustanova socijalne zaštite u vrijeme pandemije COVID-19.
Prezentovane su dvije edukativne cjeline i to:
- SOCIJALNA KARTA U OPŠTINAMA REPUBLIKE SRPSKE I PANDEMIJA COVID-19
- DISFUNKCIONALNE PORODICE U SISTEMU SOCIJALNE ZAŠTITE I NASTALE PROMJENE U TOKU PANDEMIJE COVID-19
Srđan Baralić, Magistar psiholoških nauka, KBT psihoterapeut u edukaciji održao je predvanje u sklopu prve edukativne cjeline sa temom “Potreba i izrada socijalne karte u opštinama – COVID-19.”
Cilj ovog predavanja je bio sticanje osnovnih znanja o tome zašto je važno vršiti analizu stanja i potreba korisnika kao prvi korak u socijalnoj akciji, kao i hodogram u sprovođenju izrade socijalne karte.
Sanja Radetić Lovrić, socijalni i forenzički psiholog, profesor Katedre za psihologiju, Univerziteta u Banjoj Luci, održala je predavanje u sklopu druge edukativne cjeline sa podtemama: “Da li je situacija pandemije promijenila fokus sa porodičnog konflikta?” i “Kako na vrijeme prepoznati oblike manipulacije u institucijama socijalne zaštite u visokokonfliktnim razvodima.”
Ciljevi ovog predavanja su bili pravovremeno prepoznavanje situacija koje podstiču visokokonfliktne odnose bivših supružnika i ukazivanje na pravne, socijalne i emocionalne posljedice ishoda visokokonfliktnih partnerskih odnosa i nepovoljnih obrazaca ponašanja. Isto tako, jedan od ciljeva je bio prenošenje informacija i edukacija vezano za sprječavanje razvoja visokokonfliktnih partnerskih odnosa i manipulacije institucijama socijalne zaštite, sprječavanje korištenja stručnih radnika kao faktora produbljivanja visokoknfliktnih razvoda, te upoznavanje sa efikasnim načinima suočavanja sa stresorima na radu (a posebno sa nagaskom na COVID-19 situaciju).
Na webinaru su imali priliku da učestvuju profesionalci iz svih centara za socijalni rad iz Republike Srpske, a isto tako i iz ustanova socijalne zaštite za smještaj lica. Ova predavanja su pokazala da postoji velika zainteresovanost za obje edukativne cjeline, i ocjena je da teme doprinose stručnom znanju i od strane učesnika je ocjenjeno da su korisne u radu profesionalaca u oblasti socijalne zaštite.
Ova aktivnost je dio projekta „Psihosocijalna podrška u vrijeme covid pandemije“ koji dio je projekta “Jačanje intersektorske saradnje i referalnog mehanizma podrške djeci i njihovim porodicama u Republici Srpskoj” koji sprovode Ministarstvo zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske i Društvo psihologa Republike Srpske uz podršku UNICEF-a i Vlade Švedske.