
Supervizija u ustanovama socijalne i zdravstvene zaštite
Za uspješnu superviziju ključno je da bude prilagođena kontekstu u kome se provodi i potrebama stručnih radnika kojima je namijenjena. U periodu unazad od godinu i više dana, pandemija izazvana virusom korona je stavila na test provođenje mnogih ciljeva koji se tiču rada u ustanovama socijalne i zdravstvene zaštite u Republici Srpskoj. Značaj brige o djeci i porodicama je naglašena i u tom smislu, stručni radnici zaposleni u ovim ustanovama su bili pred velikim ličnim i profesionalnim izazovima. Kroz projekat „Psihosocijalna podrška u vrijeme COVID-19 pandemije“ organizovali smo putem ZOOM platforme supervizijske grupe podrške za 7 delegiranih Centara za socijalni rad: Banja Luka, Čelinac, Prnjavor, Teslić, Laktaši, Mordiča, Doboj. Radu grupa su nam se priključile i kolege sa UKC BL – Klinike za psihijatriju, CMZ Srebrenica, predstavnice JU Gerontološki centar, Banja Luka, te Servis centar „Dajte nam šansu-Zvjezdice“ Banja Luka.
Poseban vid saradnje i značajna podrška je pružena radu JU Dom „Rada Vranješević“ kroz superviziranje stručnih radnika i zaposlenih u toj ustanovi. Taj rad se provodio u ustanovi, i kombinovano uz online rad kada su to zahtijevale preventivne mjere zaštite od zaraze korona virusom, propisane od nadležnih institucija.
Supervizija se kontinuirano provodila i za menadžere ustanova socijalne zaštite.
Svaka od voditeljica grupa je obavljala svoje aktivnosti jedanput mjesečno. Voditeljice supervizijskih grupa koje su angažovane na projektu su dugogodišnji profesionalci iz oblasti psihoterapijskog rada i pružanja savjetodavnih i supervizijskih usluga.
Kako smo prošli proces od delegiranja učesnika do dobrovoljnog učestvovanja u grupama, došli smo i do faze kada smo evaluirali naš dosadašnji rad.
Većina procjena je pozitivna i išla je u pravcu naglašavanja potebe za nastavkom supervizijskih susreta. Ostvarena je jako dobra komunikacija sa supervizorkama, te su grupe postale značajan resurs i međusobna podrška u radu i mimo grupnih sastanaka. Tvrdnja “prisutsvo supervizora na grupi” je ocjenjeno najvišom ocjenom 5. dok su visoke ocjene išle u pravcu tvrdnji da im je „značajna podrška i razumijevanje kolega“, te „dobijanje prostora i vremena za iznošenje ličnih dilema i primjera dobre prakse.“
Nakon evaluacije rada, neke od navedenih prednosti supervizijske grupe:
- Rad na sebi, zaštita od profesionalnog sagorijevanja, veća povezanost sa timom, nove ideje
- Prostor za iznošenje vlastitih mišljenja i perspektiva i razumijevanje od strane kolega
- Lakše nošenje sa stresom kada se iznesu profesionalne dileme
- Normalizacija i dijeljenje iskustva („ne dešava se samo meni“)
- Podrška i pomoć tokom profesionalnih dilema i problema i njihovo bolje razumijevanje u širem kontekstu
- Bolja komunikacija među kolegama
Procjena, G.J., supervizant:
„Moje mišljenje je da rad u supervizijskim grupama ima mnogo prednosti i da kontinuirano prisustvovanje nosi benefite za svakog od nas. Ono što prepoznajem kod sebe, a nakon rada u grupama, a što je meni značajno je prije svega pomjeranje ličnih granica i značaj podrške grupe i supervizora. U konkretnom slučaju gdje je supervizorka radila sa nama, prepoznavala se povezanost unutar grupe. Na početku nas je bilo više, ali vremenom kolege koje su ostale su stvorile jaču mrežu podrške između sebe. Takođe, supervizorka nas je usmjeravala na potpuno suptilan i spontan način, ukoliko je to bilo potrebno, pa smo svi zajedno sa njom, po mom mišljenju veoma dobro funkcionisali.“
Procjena supervizora, JU DOM „Rada Vranješević:“
„Ova grupa je resurs sama za sebe. Odlični su jedni sa drugima. Dijele i lične gubitke ili tegobe, koje se odražavaju na posao, bavili smo se njihovim blokadama i slučajevima, međusobnim odnosima. Bilo je sukoba i intenzivnih emocija, rješavali smo to na licu mjesta. Puno inicijative i promjena je pokrenuto od strane učesnika. Puno humora.“
Ova aktivnost je dio projekat „Psihosocijalna podrška u vrijeme covid pandemije“ dio je projekta “Jačanje intersektorske saradnje i referalnog mehanizma podrške djeci i njihovim porodicama u Republici Srpskoj” koji sprovode Ministarstvo zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske i Društvo psihologa Republike Srpske uz podršku UNICEF-a i Vlade Švedske.