
Održana završna edukacija za profesionalce u sistemu socijalne zaštite
U periodu između 13 do 16. septembra, na Jahorini, održan je završni ciklus edukativnog programa pod nazivom „Stručna edukacija za profesionalce u sistemu socijalne zaštite u radu sa vurnerabilnim kategorijama porodica.“ Ova aktivnost se provodi u saradnji sa Ministarstvom zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske uz podršku UNICEF BiH i USAID BiH, u okviru projekta „Jačanje socijalne i zdravstvene zaštite u BiH u odgovoru na COVID-19.“
Učesnici su bili stručni radnici iz 16 centara za socijalni rad iz Republike Srpske.
Cilj edukacije je pomoć i podrška stručnim radnicima u oblasti socijalne zaštite da razviju vještine rada sa vulnerabilnim porodicama i prevencija disfukcionalnosti porodičnih odnosa i procesa koji mogu da kod porodica izazovu izolaciju, bespomoćnost i deprivaciju. Takođe, ovaj program bi trebao polaznicima edukacije – stručnim radnicima olakšati rad pri pružanju podrške vulnerabilnoj porodici kojoj svakako treba dodatna podrška od društvenog sistema uopšte, a posebno od sistema socijalne zaštite.
Na edukaciji je prezentovana i primjena supervizijskih tehnika u psihosocijalnom radu u cilju unapređenja lične i profesionalne kompetencije značajne za efektivnost rada i prevenciju sindroma sagorijevanja. Ovaj proces rada pružio je mogućnost učesnicima da prepoznaju ograničenja u radu, kako ona uzrokovana ličnim tako i kontekstualnim faktorima, te da preduzmu odgovarajuće korake u cilju prevencije sindroma sagorijevanja.
Učesnici edukacije su dobili određena znanja i vještine kroz kombinaciju predavanja, vježbi, interaktivnog rada, studije slučaja, prezentacije, kroz učešće u diskusionim grupama i kroz rad u malim grupama uz korištenje edukativnog multimedijalnog materijala. Takođe, fokus rada je bio na konsultacijama kroz monitoring i osvrt na primjenjena znanja nakon prvog edukativnog ciklusa i mogućnost samorefleksije i refleksije između profesionalaca iz različitih centara ustanova socijalne zaštite.
Posebna refleksija u radu se ticala promocije hraniteljstva u lokalnoj zajednici, prilikom čega su učesnici imali priliku da izlože dosadašnje rezultate i napore u radu da se hraniteljstvo promoviše što više u radu centara za socijalni rad.
Učesnici su bili jako motivisani za rad i razmjenu iskustava i slučajeva iz svoje svakdnevne prakse, a ponovili su potrebu da se kontinuitet edukacija održi i u budućnosti.
Na samom početku edukacije, održan je i okrugli sto na temu: “Prezentacija rezultata istraživanja Stavovi roditelja i stručnjaka o uticaju COVID-19 pandemijena funkcionisanje porodice” koje je provedeno u sklopu ovog projekta, gdje su učesnici mogli da čuju glavne rezultate ovog istraživanja i da daju svoje mišljenje u okviru diskusione sesije koja je uslijedila nakon prezentacije.